Strona główna » Blog » Jak sprzątać? Podstawowe wskazówki skutecznego sprzątania

Jak sprzątać? Podstawowe wskazówki skutecznego sprzątania

jak sprzątać poradnik o sprzątaniu

Sprzątanie, jak każda czynność wymaga odrobiny wiedzy, sprytu i doświadczenia. W tym artykule zdradzimy Ci, jak sprzątać, aby posprzątać szybko i skutecznie. Jeśli zastosujesz te rady, prędko zauważysz, że sprzątanie stało się łatwiejsze!

Odpowiedni dobór środków czyszczących

Wiedz co sprzątasz i czym sprzątasz. Chyba nie ma powierzchni, której nie da się zniszczyć nieumiejętnym czyszczeniem. To ważne, by znać czyszczone powierzchnie i używane środki czystości. Na przykład, nigdy nie używaj produktów kwasowych (np. ocet) do czyszczenia powierzchni kamiennych, ponieważ w przeciwnym razie na zawsze utracą swój połysk. Środki czystości na opakowaniach mają wymienione wskazówki dotyczące czyszczenia nimi powierzchni – stosuj się do nich. Pamiętaj również o ochronie własnego zdrowia – zawsze używaj rękawiczek, chroń oczy i drogi oddechowe przed produktami drażniącymi. 

Wszystko pod ręką

Noś ze sobą przybory do sprzątania. Przygotuj środki które będą Ci potrzebne do sprzątania, umieść je np. w wiaderku i bierz je ze sobą do pomieszczeń, które będziesz sprzątać. Oszczędzisz mnóstwo czasu jeśli nie będziesz wciąż wracać się po nie. Nie rozproszy Cię również gorączkowe szukanie środka, który “gdzieś tu powinien być”. Aby nie było zbyt ciężko tego wszystkiego nosić, niektóre środki możesz przechowywać w pomieszczeniach, do których sprzątania służą. Np. środki do czyszczenia muszli klozetowej z powodzeniem możesz przechowywać w szafkach łazienki. Pamiętaj jednak, aby wszystkie środki były zabezpieczone przed dostępem dzieci lub zwierząt! 

Rozpoczęcie sprzątania od wysokich partii

Sprzątaj od góry do dołu. Jest to uniwersalna zasada dla wszelkiego sprzątania w domu. Zawsze zaczynaj od najwyższych partii sprzątanego pomieszczenia, stopniowo schodząc w dół. Przykładowo, sprzątając pokój, zacznij od odkurzenia sufitu, żyrandola, następnie ścian, góry ram obrazów, futryn, drzwi, lamp ściennych, luster, docierając aż do listew przy podłodze. Dzięki temu unikniesz przenoszenia kurzu na powierzchnie, które już zostały odkurzone. Ta zasada dotyczy również mycia okien, witryn i luster. 

Sprzątanie od końca pomieszczenia

Sprzątaj od tyłu do przodu. Jeśli odkurzasz, zacznij od najbardziej oddalonego od drzwi kąta pokoju, stopniowo przysuwając się do nich. W ten sposób unikniesz pozostawiania odcisków stóp na dywanie, dzięki czemu będzie on prezentował się fantastycznie!

Odkurzanie, ale po wycieraniu kurzu

Najpierw wycieranie kurzu, odkurzanie na końcu. Wycieraj kurz od góry do dołu regałów i półek. Później odkurzaj podłogę – wtedy ściągnięte z góry “koty” kurzu, lądując na dole, nie przysporzą Ci pracy. 

Ruchy w tym samym kierunku

Wykorzystaj każdy ruch. Czyść tylko w jednym kierunku: od prawej do lewej lub od lewej do prawej. Nie będziesz marnować energii czyszcząc wszystko za pierwszym razem zanim przejdziesz do kolejnej rzeczy. 

Wycieranie do sucha

Wycieraj do sucha. To szczególnie ważne w przypadku łazienek, kuchni i podłóg. Dzięki temu osiągniesz profesjonalny efekt, unikając smug i zapewniając bezpieczeństwo. Jeżeli czyścisz metal lub drewno, wycieranie do sucha jest szczególnie ważne – zapobiegniesz plamom z zaschniętej wody jak również uszkodzeniu powierzchni przez długotrwałe działanie wody lub środków chemicznych. Do wytarcia wanny i baterii kranowych możesz użyć ręczników, które jeszcze nie zostały wyprane. 

Wykorzystanie przenośnych urządzeń do sprzątania

Używaj przenośnych urządzeń do sprzątania. Do niewielkich zabrudzeń  możesz używać małej szczotki z szufelką lub ręcznego odkurzacza. Tego typu urządzenia przydają się również do utrzymania czystości i ładu pomiędzy regularnym sprzątaniem całego domu. 

Sprzątanie w grupie

Sprzątaj w drużynie. Nie wahaj się prosić innych domowników o pomoc, jeżeli jest potrzebna! Zaangażuj dzieci i męża, albo zaproś do wspólnego sprzątania przyjaciółkę. Dzięki temu czas przy pracy będzie płynął szybciej i milej, a po wszystkim będziesz mieć jeszcze siłę, by nacieszyć się efektami. Na przykład przy miłej rozmowie lub ciekawym filmie i lampce dobrego wina. 

Na koniec

Podnieś swoją skuteczność. Zadbaj, by nic Cię nie rozpraszało. Zastanów się również, co zrobić, by sprzątanie sprawiło Ci choć trochę radości. Może ulubiona muzyka w tle lub ciekawy audiobook? Albo środki czystości o pięknym zapachu? Jeżeli jednak żadna z tych rzeczy Cię nie przekonuje, zaplanuj dla siebie jakąś nagrodę za posprzątanie: kawa z przyjaciółką, kino, relaksująca kąpiel albo zakup jakiegoś fajnego drobiazgu? Pomyśl co zmotywuje Ciebie, a z pewnością sprzątanie będzie szybsze i przyjemniejsze!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top